SZUKAJ POŁĄCZEŃ

Jadę do Niemiec do pracy – co muszę wiedzieć?

Niemcy to jeden z najpopularniejszych krajów emigracji zarobkowej. Proponując wiele możliwości zawodowych, przyciąga zarówno specjalistów znających język niemiecki, jak i osoby bez doświadczenia i bez znajomości języka. Praca w Niemczech niezmiennie jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla pracowników fizycznych w branży produkcyjnej i logistycznej (tutaj głównie dla pracowników magazynowych) oraz dla fachowców, w tym dla spawaczy, ślusarzy, mechaników, lakierników, stolarzy i brukarzy.

Jeśli i Ty zdecydowałeś o emigracji zarobkowej, a wybranym przez Ciebie krajem są właśnie Niemcy (od 1. maja 2011r. obywatele polscy nie potrzebują zezwoleń na pracę i korzystają ze swobodnego, nieograniczonego dostępu do niemieckiego rynku pracy), sprawdź przed wyjazdem, co trzeba wiedzieć, aby dobrze przygotować się do podróży, a na miejscu sprawnie i bezpiecznie poruszać się na niemieckim rynku pracy.

Co warto wiedzieć na początek? Oczywiście to, ile możesz zarobić!

A tutaj mamy dobrą wiadomość dla wszystkich rozważających możliwość podjęcia pracy zarobkowej u naszych zachodnich sąsiadów. Otóż niemiecka komisja ds. płacy minimalnej zadecydowała o podwyżce tejże wraz z nadejściem nowego roku. Tak więc od stycznia 2019 roku ustawowa płaca minimalna w Niemczech wzrośnie z 8,84 euro do 9,19 euro za godzinę pracy. Kolejna zmiana w tym zakresie, oczywiście in plus, przewidziana jest na początek roku 2021.

Warto w tym miejscu dodać, że minimalna stawka godzinowa w Niemczech, nawet po podwyżce, będzie wciąż mniejsza od średniej z państw Europy Zachodniej. Czy zatem osiągnięty zostanie wkrótce pułap 10 euro za godzinę? Zobaczymy.

Twoje prawa i obowiązki, jako pracownika w Niemczech

Pracownikom w Niemczech zatrudnionym na podstawie umowy o pracę przysługuje zwykle nie mniej niż 24 dni urlopu, a maksymalnie jest to 30 dni. Kwestia ta będzie jednak uzależniona m.in. od firmy, w której znajdziesz zatrudnienie. Jednym z przywilejów każdej osoby zatrudnionej w Niemczech jest możliwość ubiegania się o dodatki socjalne. Na przykład rodzice mogą otrzymać „Kindergeld”, czyli świadczenie na dzieci. Poza tym podczas dnia pracy możesz liczyć na 15-minutową przerwę śniadaniową oraz 45-minutową „Mittagspause”.

Pełen etat w Niemczech wynosi 40 godzin tygodniowo, natomiast maksymalna ilość czasu, jaką można przepracować w ciągu tygodnia to 48 godzin. Oczywiście w kwestii tej istnieją pewne wyjątki wydłużające czas pracy do 60 godzin tygodniowo, jednak w takim przypadku należy wyrównać ten czas do 48 godzin tygodniowo w okresie 6 miesięcy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dzienny czas pracy w Niemczech nie może przekroczyć 10 godzin. Możesz się jednak spodziewać (taka organizacja pracy panuje w większość niemieckich firm i zakładów), że będziesz pracować 8 godzin od poniedziałku do czwartku i 7 godzin w piątek.

Co jeszcze powinienem wiedzieć, zanim wyjadę do pracy w Niemczech?

Planując podjęcie zatrudnienia za granicą, warto skorzystać z usług profesjonalnej agencji pośrednictwa pracy – polskiej bądź niemieckiej. Kwestia zakwaterowania i dopełnienie na miejscu wszelkich formalności będzie w takim przypadku zdecydowanie prostsza. Certyfikowane agencje zatrudnienia pomagają w realizacji większości zadań, jakie stają przed Polakami wybierającymi rozwiązanie, jakim jest praca w Niemczech. Większość z nich nie pobiera także od pracowników opłat za rekrutację (koszt ten jest przerzucony na niemieckiego pracodawcę).

Koszty utrzymania w Niemczech – to jeszcze z pewnością warto wiedzieć

Wybierając się do pracy w Niemczech, trzeba koniecznie uwzględnić w swoich planach koszty związane z utrzymaniem się. Ceny w zakresie żywności, transportu/komunikacji, czy ubrań są tutaj porównywalne z cenami, jakie obowiązują w większości krajów zachodnioeuropejskich. Zdecydowanie największą część swojego miesięcznego dochodu przeznaczysz na zakwaterowanie. Inne wydatki najprawdopodobniej kształtować się będą następująco:

  •  30% dochodów przeznaczysz na zakwaterowanie,
  •  10,5% dochodów pochłoną artykuły spożywcze,
  •  10% trzeba będzie zapewne przeznaczyć na transport,
  •  8%  – tyle z dochodu najczęściej osoby pracujące w Niemczech przeznaczają na wypoczynek,
  •  4% – tyle z kolei na przyjęcia, imprezy, rozrywkę,
  •  3% dochodu najczęściej przeznaczone jest na zakup nowych ubrań.

Oczywiście są to jedynie statystyczne dane dotyczące życia Polaków za granicą. Wszystko tak naprawdę zależy w dużej mierze od Ciebie.

Na koniec warto pomyśleć o tym, w jaki sposób odbywać się będą podróże do Niemiec i do domu w Polsce. Bliskość miejsca zatrudnienia pozwala w tym przypadku na regularne przyjazdy do kraju. Najpopularniejszym rozwiązaniem są tutaj zdecydowanie busy do Niemiec  kursujące regularnie, przede wszystkim ze względu na wygodę i niski koszt takiego właśnie środka transportu.